Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
UOKiK przeciwko dostawcom wody.
Gminna Spółka Komunalna sp. z o.o. w Lisiej Górze w województwie małopolskim, prowadząca działalność m. in. w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków została zobowiązana przez Prezesa UOKiK do zmiany wzorców umownych. W dotychczasowych umowach znajdowały się bowiem niedozwolone postanowienia umowne tzw. klauzule abuzywne. Przedsiębiorca żądał od swoich klientów, aby opłacali faktury za dostawę wody i odbiór ścieków w ciągu 14 dni od dnia ich wystawienia. Przepis określający termin płatności faktur wskazuje, że powinien być on liczony od dnia wysłania faktury lub jej doręczenia. W przeciwnym wypadku konsument miałby obowiązek zapłaty faktury również przed upływem terminu płatności.
Ponadto spółka nie wskazała precyzyjnie jakie okoliczności stanowią podstawę do wypowiedzenia klientowi umowy. Przepisy w tym zakresie są precyzyjne i wskazują, że woda może zostać odcięta a umowa rozwiązana gdy przyłącze wykonano niezgodnie z prawem, gdy odbiorca nie zapłacił za dwa okresy rozliczeniowe następujące po dniu otrzymania upomnienia, gdy doszło do nielegalnego poboru wody, gdy odprowadzano ścieki niespełniające wymagań jakościowych lub gdy celowo pominięto lub uszkodzono urządzenia pomiarowe.
Gminna Spółka Komunalna w Lisiej Górze zobowiązała się do zmiany zakwestionowanych postanowień i podpisania ze wszystkimi odbiorcami nowych umów.
Zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów Prezesowi UOKiK może zgłosić każdy. Postępowanie w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów powinno się zakończyć nie później niż w ciągu 2 miesięcy, a w sprawie szczególnie skomplikowanej do 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten, choćby nieumyślnie dopuścił się:
- naruszenia zakazu porozumień ograniczających konkurencję,
- nadużywania pozycji dominującej,
- porozumiewania się z innym przedsiębiorcą w celu wpłynięcia na handel między Państwami Członkowskimi,
- nadużycia pozycji dominującej w zakresie, w jakim może wpływać na handel między Państwami Członkowskimi, dokonania koncentracji bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK,
- stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów poprzez używanie wzorców umów zawierających postanowienia uznane za niedozwolone,
- naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji,
- nieuczciwej praktyki rynkowej lub czynu nieuczciwej konkurencji.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.