Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiany w podziale środków dla strażaków.
W dniu 27 listopada 2013 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 października 2013 roku w sprawie wysokości środków finansowych w 2013 r. i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej, działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Podstawą do jego wprowadzenia był art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.
Zgodnie z treścią rozporządzenia przewidywane jest rozdysponowanie ponad 70 mln zł pomiędzy jednostki ochrony przeciwpożarowej. Środki te otrzymają przede wszystkim ochotnicze straże pożarne pozostające w gotowości bojowej których jest w kraju prawie 4 tys. Część pieniędzy ma zostać przeznaczona na modernizację jednostek. W szczególności chodzi o inwestycję w nowy sprzęt oraz nowoczesne wozy strażackie.
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych jako organizacje pozarządowe, funkcjonujące w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U z 2002 r. Nr 147 poz.1229 ze zm.), stanowią ważny element systemu bezpieczeństwa państwa.
Ochotnicze straże pożarne zgodnie z wyżej wymienioną ustawą przeciwpożarową realizują zadania mające na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych i klęsk, a także informowanie ludności o istniejących zagrożeniach.
Warto wskazać, iż zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 1998 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, do systemu może zostać włączona jednostka ochotniczej straży pożarnej, która posiada:
1) co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze,
2) wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,
3) skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
4) urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.
Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia powyżej wymienionych warunków, jeśli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych. Oceny tych warunków dokonuje właściwy miejscowo komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.