Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Akt zgonu - co, gdzie, kiedy?
Akt zgonu to akt stanu cywilnego rejestrujący śmierć człowieka. Dokumentami koniecznymi do sporządzenia aktu zgonu osoby zmarłej są karta zgonu (wystawia ją lekarz) oraz dowód osobisty zmarłego (w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego - paszport). Osoby zobowiązane do zgłoszenia zgonu to przede wszystkim rodzina zmarłego - jego małżonek lub dzieci bądź najbliżsi krewni i powinowaci. Ponadto, osoby w jakiś sposób powiązane z miejscem zgonu, to jest osoby zamieszkałe w lokalu w którym nastąpił zgon, osoby które były obecne przy zgonie lub administrator domu w którym nastąpił zgon. Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, zakładzie karnym lub innym zakładzie obowiązek zgłoszenia zgonu spoczywa na lekarzu bądź władzach zakładu.
Termin ustawowy do zgłoszenia zgonu to 24h w przypadku zgonu w wyniku choroby zakaźnej oraz maksymalnie 3 dni od dnia zgonu w pozostałych przypadkach.
Organ właściwy do rejestracji zgonu zmarłego to co do zasady urząd stanu cywilnego miejsca zdarzenia. W wyjątkowych przypadkach zgłoszenie może być dokonane w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego lub miejsce jego pochowania. W przypadku stwierdzenia zgonu lub uznania za zmarłego, a także w przypadku zgonu na polskim statku morskim lub powietrznym, zgonu żołnierza w czynnej służbie wojskowej oraz poległych i zmarłych w związku z działaniami wojennymi, właściwym jest urząd stanu cywilnego dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
Joanna Groniak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.