Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Dni wolne na poszukiwanie pracy.
Obecna sytuacja na rynku pracy nie nastraja optymistycznie. Pracownicy boją się o swoją pracę, a pracodawcy wszelkimi możliwymi sposobami starają się utrzymać na rynku. Czasami wiąże się to z koniecznością zwolnienia pracownika. W okresie wypowiedzenia pracownikowi przysługują jednak pewne przywileje. Jednym z nich są dni wolne na poszukiwanie pracy.
Aby móc domagać się od pracodawcy dni wolnych na poszukiwanie pracy trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze wypowiedzenie umowy o pracę musi być dokonane przez pracodawcę, po drugie musi ono wynosić minimalnie 2 tygodnie. Wynika z tego, że dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują, gdy umowa o prace została rozwiązana na mocy porozumienia stron, poprzez wypowiedzenie ze strony pracownika, bez wypowiedzenia lub z dniem wykonania określonej pracy. Z przywileju tego nie skorzysta również osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, nawet wtedy, gdy obowiązujące ja wypowiedzenie jest dłuższe niż 2 tygodnie.
Wymiar wolnego uzależniony jest od przysługującego okresu wypowiedzenia; wynosi on odpowiednio 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze przy trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
Pracownik ubiegający się o dni wolne powinien złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek, z którym ten ma się zapoznać. Przepisy nie precyzują w jakiej formie ma dojść do porozumienia pracownika z pracodawcą. Na pewno nie może to być jednostronna decyzja pracownika, jednakże pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić propozycje zawarte we wniosku. Podobnie wygląda kwestia rozłożenia przysługujących pracownikowi 2-3 dni wolnego w czasie.
Udzielenie dni wolnych ma charakter celowy. Mają być one przeznaczone na poszukiwanie pracy. Oczywiście nie chodzi o to, że pracownik ma jakiś obowiązek przedstawiania zaświadczeń np. o umówionej rozmowie kwalifikacyjnej, ale pracodawca może odmówić udzielenia wolnego, gdy posiada informację świadczące o tym, że pracownik nie przeznaczy wolnych dni na poszukiwanie pracy. Może to mieć miejsce w przypadku pracowników odchodzących na emeryturę lub rozpoczynających własną działalność gospodarczą. Zachować trzeba jednak dużą ostrożność w ocenie takich sytuacji, bo przecież nie ma zakazu pracy na emeryturze czy łączenia etatu z własnym biznesem.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.