Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Emerytura pomostowa.
Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przepisy regulujące kwestię emerytur pomostowych szczegółowo określają warunki nabywania do nich prawa przez pewne grupy pracowników. Po spełnieniu określonych warunków pracownik będzie uprawniony do przejścia na emeryturę pomostową w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny. Wykaz prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze został zamieszczony jako załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych.
Za prace w szczególnych warunkach uznaje się prace związane z pewnymi czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Do prac w szczególnych warunkach zalicza się prace, które z względu na warunki ich wykonywania, po osiągnięciu odpowiedniego wieku przez pracownika, jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w wyniku procesu starzenia się organizmu, w znacznym stopniu utrudnią pracownikowi pracę na dotychczasowym stanowisku. Są to prace wymagające bardzo ciężkiego wysiłku fizycznego, prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w warunkach gorącego lub zimnego mikroklimatu, prace wykonywane pod ziemią, pod lub na wodzie czy też w powietrzu.
Prace o szczególnym charakterze stanowią prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonania zmniejsza się przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej pracownika.
Nabycie prawa do emerytury pomostowej możliwe jest po spełnieniu łącznie następujących warunków przez pracownika: okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynosi co najmniej 15 lat, okres składkowy i nieskładkowy, w przypadku kobiet wynosi co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn lat 25, przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz po dniu 31 grudnia 2008 r. pracownik wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Prawo do emerytury pomostowej mogą nabyć pracownicy, którzy urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r.
Osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi złożyć stosowny wniosek bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem płatnika składek. Właściwa jednostka ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania emerytury pomostowej, od której zainteresowanemu przysługuje odwołanie do sądu.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.