Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Gdzie nie wolno się kąpać?
Wakacje to doskonały czas na kąpiele wodne. Oprócz basenów i strzeżonych kąpielisk dużo jest akwenów, w których kąpiel jest zakazana. Miejsca te przeważnie oznaczane są znakami zakaz kąpieli. Informacja ta wiele osób nie zniechęca jednak do kąpieli. Dlatego warto wiedzieć, że kąpiel w miejscu zabronionym jest wykroczeniem, za które zgodnie z art. 55 Kodeksu wykroczeń może być nałożona kara grzywny do 250 złotych albo kara nagany. Wykroczenie to może zostać popełnione umyślnie i nieumyślnie. Samo kąpanie traktowane jest szeroko. Jednocześnie jak przyznają sami prawnicy definicja kąpieli jest trudna do zdefiniowania, trudno bowiem np. uregulować prawnie głębokość zanurzenia nóg, która stanowić będzie kąpiel. Zdaniem W. Kotowskiego „jeżeli dana osoba w miejscu objętym zakazem kąpieli zanurza się w wodzie, to jest jednoznaczne, że zażyła kąpieli, wypełniając znamiona wykroczenia. Jeżeli jednak zamoczyła jedynie nogi do kostek, brodząc po płytkiej wodzie, wówczas trudno jej przypisać kąpiel. Natomiast zamoczenie nogi lub rąk w celu ich umycia zdecydowanie można (…) nazwać kąpielą” (komentarz elektroniczny lex do art. 55 k.w.). W praktyce zatem można mieć bardzo duży kłopot z udowodnieniem, że w miejscu zakazanym nie doszło do kąpieli. Dla bytu tego wykroczenia nie ma znaczenia fakt posiadania lub nieposiadania karty pływackiej.
Dla ustalenia miejsc, w których kąpiel jest zakazane kluczowe znaczenie mają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358). Jak stanowi § 10 w/w rozporządzenia:
1. Zakazami kąpieli powinny być ujęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
2. Obszary wodne objęte zakazem kąpieli należy oznaczyć, w szczególności przy dojściach i dojazdach do obszaru wodnego, odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu.
3. Miejsce niebezpieczne położone na obszarze wodnym, na którym kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą przyczynę niebezpieczeństwa.
4. Dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
Podsumowując należy stwierdzić, że kąpiel w miejscach zakazanych może być nieopłacalna nie tylko z uwagi na aspekty bezpieczeństwa, ale również kwestie finansowe. |
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.