Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jakie paczki może otrzymywać skazany?
Dla skazanych i ich rodzin, istotną kwestią jest możliwość dostarczania skazanym paczek i możliwość wykonywania przez skazanych zakupów w zakładzie karnym. Kwestię tę reguluje art. 113a kodeksu karnego wykonawczego.
Skazany może dokonywać zakupów artykułów żywnościowych, wyrobów tytoniowych i innych artykułów dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym trzy razy w ciągu miesiąca. Kobiety w ciąży, karmiące i matki z dzieckiem mają prawo do dodatkowych zakupów.
Skazany może dokonać pierwszego zakupu nie później niż trzeciego dnia roboczego po przyjęciu do zakładu karnego. Środki pieniężne skazanego pozostawiane są w depozycie.
Skazany ma również prawo otrzymywać raz na kwartał paczkę żywnościową o ciężarze nie przekraczającym wraz z opakowaniem 5 kg. Dyrektor zakładu karnego w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na paczkę przekraczającą dopuszczalny ciężar. Jeżeli stan zdrowia skazanego tego wymaga, dyrektor zakładu karnego może na wniosek skazanego i po zasięgnięciu opinii lekarza zezwolić na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych i otrzymywania paczek o większym ciężarze.
Skazany może za zezwoleniem dyrektora zakładu karnego otrzymywać paczki z niezbędną odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku lub środkami higieny. Po zaopiniowaniu przez lekarza i na zasadach z nim ustalonych skazany może również otrzymywać leki.
Paczki, które otrzymuje skazany podlegają kontroli, która jest dokonywana w jego obecności. W paczkach nie mogą być dostarczane artykuły, których zawartość jest trudna do skontrolowania. Nie mogą to być również środki łączności oraz przedmioty i dokumenty, które mogą stanowić zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa w zakładzie karnym.
Kwestia dostarczania paczek skazanemu uregulowana jest w § 32 i § 33 Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności.
§ 32. Paczka dostarczona do zakładu karnego, przed przekazaniem jej skazanemu, podlega kontroli także przy wykorzystaniu odpowiednich środków i urządzeń technicznych, a w razie potrzeby przy wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów.
§ 33. Paczki niespełniającej warunków, o których mowa w art. 113a § 3 i 4 Kodeksu, oraz zawierającej artykuły, o których mowa w art. 113a § 5 Kodeksu, nie dostarcza się skazanemu. Paczkę zwraca się do nadawcy na koszt skazanego, a w uzasadnionych przypadkach na koszt zakładu.
Należy również zaznaczyć, że jedną z kar dyscyplinarnych przewidzianych w art. 143. § 1 jest w pozbawienie skazanego możliwości otrzymania paczek żywnościowych, na okres do 3 miesięcy.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.