Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Na czym polega umowa przechowania?
Zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie cywilnym dotyczącą umowy przechowania, umowa ta polega na zobowiązaniu się przechowawcy do przyjęcia przez niego danej rzeczy ruchomej oddanej mu w przechowanie oraz do zachowania jej w stanie nie pogorszonym. Umowa przechowania może przewidywać określone wynagrodzenie dla przechowawcy, ale przechowawca może również zobowiązać się do przechowania rzeczy bez wynagrodzenia. Jeżeli jednak umowa przewiduje dla przechowawcy wynagrodzenie, a nie zostało ono kreślone w umowie albo w taryfie, przechowawcy należy się wynagrodzenie w danych stosunkach przyjęte.
Na przechowawcy ciąży obowiązek pełnienia pieczy nad rzeczą, który ma charakter samodzielny i podstawowy. Przechowawca jest zobowiązany do samodzielnego wykonania umowy, dokładając należytej staranności. Wartym podkreślenia jest, iż przedmiotem umowy przechowania mogą być tylko rzeczy ruchome. Dla ważności umowy przechowania koniecznym jest spełnienie obowiązku wydania rzeczy przechowawcy przez składającego. Zawarcie umowy przechowania nie wymaga zachowania formy szczególnej, co oznacza tym samym, że do jej zawarcia wystarczające będzie każde zachowanie stron wyrażające w sposób dostateczny wolę nawiązania stosunku prawnego przechowania.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.