Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ochronna moc księgi wieczystej.
Ideą prowadzenia ksiąg wieczystych jest ustalenie stanu prawnego określonej nieruchomości w taki sposób, aby to co jest wpisane do księgi wieczystej było zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Niezgodność w tym zakresie prowadzić może bowiem do poważnych kolizji miedzy bezpieczeństwem obrotu nieruchomościami a interesem osób, których prawa bądź to w ogóle nie są wpisane do księgi wieczystej, bądź są wpisane, ale w sposób sprzeczny z aktualnym stanem prawnym.
Mając na uwadze, że na gruncie prawa polskiego nie obowiązuje zasada każdorazowego dokonania wpisu w księdze wieczystej jako koniecznej przesłanki do nabycia, zmiany lub utraty praw rzeczowych, ustawodawca zdecydował się wskazać jak należy rozwiązywać powstałe na tym tle problemy.
W razie wystąpienia niezgodności miedzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczyste, a rzeczywistym stanem prawnym – treści księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Instytucja ta w języku prawnym określana jest jako rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych (zasada wiarygodności ksiąg wieczystych). Generalizując, istotę tej instytucji można skonstatować w stwierdzeniu, że „nabycie nieruchomości od osoby wpisanej do księgi wieczystej, ale niebędącej właścicielem, prowadzi do nabycia własności (…)” – wyrok SN z 12 października 2011 r., II CSK 82/11, LEX nr 1110967.
Pamiętać trzeba jednak o tym, że rękojmia nie ma charakteru absolutnego. Nie chroni ona rozporządzeń nieodpłatnych oraz dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.
Co więcej, rękojmia nie działa przeciwko prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu, prawu dożywocia, służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej, służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego uprzedzenia także służebnościom przesyłu.
Ponadto w powiązaniu z art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste są jawne, w związku z czym nie można się tłumaczyć nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, ani tez wniosków o których uczyniono w niej wzmiankę.
Stosowanie tego mechanizmu ochronnego jest więc wyłączone również w przypadku wzmianki o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sadowego, o apelacji lub kasacji, jak również w sytuacji wzmianki o ostrzeżeniu dotyczącego niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 7 i 8 u.k.w.i.h.).
Damian Opalski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.