Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Poradnik turysty cz. IV: dziecko zagranicą.
Wyjeżdżając zagranicę musimy pamiętać, że konieczne jest aby dziecko posługiwało się indywidualnym dokumentem: paszportem lub dowodem osobistym. Jest to konieczne także przy przekraczaniu granicy krajów Strefy Schengen, gdzie kontrola graniczna została w znacznym stopniu zniesiona. Obecnie nie ma już możliwości wpisania dziecka do dokumentu paszportowego rodzica.
Paszport dla dziecka wydawany jest na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych (bądź jednego z nich, po przedłożeniu pisemnej zgody drugiego, poświadczonej przez notariusza lub organ paszportowy). Zgoda drugiego rodzica nie jest wymagana w sytuacji, gdy rodzic nie żyje, pozbawiony jest władzy rodzicielskiej lub została ona ograniczona. Nie oznacza to jednak, że w przypadku braku zgodności stanowisk wyjazd dziecka jest niemożliwy. Wówczas należy zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego, który może przychylić się do wniosku w sytuacji, gdy przemawia za tym dobro dziecka. Należy to uczynić z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż procedury sądowe bywają niekiedy długotrwałe. Paszport dla dziecka od 13 roku życia ważny jest 10 lat, natomiast dla dziecka poniżej tej granicy wiekowej 5 lat. Opłata za wydanie paszportu dla dziecka jest niższa niż dla osoby dorosłej i wynosi 30 zł (dziecko poniżej 13 lat) lub 70 zł (starsze dziecko). W nagłych, uzasadnionych przypadkach określonych enumeratywnie w przepisach, możliwe jest wydanie tak dziecku jak i osobie dorosłej paszportu tymczasowego, ważnego nie dłużej niż 12 miesięcy.
Alternatywą dla paszportu jest dowód osobisty, kiedyś zarezerwowany wyłącznie dla osób dorosłych. Obecnie dowód osobisty może otrzymać każde dziecko pod warunkiem, że posiada już ono numer ewidencyjny PESEL. Osobie do ukończenia 13 roku życia dowód osobisty może być wydany na uzasadniony wniosek obojga rodziców lub opiekunów prawnych, o ile dziecko jest obywatelem Polski i w Polsce zamieszkuje. Złożenie wniosku, tak jak w przypadku dokumentu paszportowego, wymaga zgody obojga rodziców (opiekunów prawnych) lub orzeczenia sądu opiekuńczego. Jednakże w przypadku dziecka które ukończyło 13 lat wystarczy, że wniosek o wydanie dokumentu paszportowego zostanie złożony przez jedno z rodziców lub opiekunów. Jeżeli dziecko ukończyło 5 lat, wymagana jest jego obecność przy składaniu wniosku i odbiorze dokumentu. Dowód osobisty jest ważny przez 5 lat od chwili jego wydania. Obecnie nie pobiera się już opłaty za jego wydanie.
Bardzo ważne jest zadbanie przed rodziców o dobry stan techniczny dokumentów oraz aktualność tak danych jak i zdjęcia dziecka, gdyż wątpliwości służb granicznych co do tożsamości dziecka mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić podróż.
Joanna Groniak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.