Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Pracowniku - nie ryzykuj!
Wielu wypadków przy pracy, zwłaszcza zaistniałych w związku z wadliwym działaniem urządzeń, można by uniknąć, gdyby pracownicy znali swoje prawa. Warto pamiętać, że kwestię bezpiecznych i higienicznych warunków pracy reguluje kodeks pracy, z którym powinien zapoznać się każdy pracownik. Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo zachodzi niebezpieczeństwo innych osób – nie warto ryzykować. Pracownik ma wówczas prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Jak stwierdził SN w wyroku z 9 maja 2000 r., I PKN 619/99, OSNAPiUS 2001, nr 20, poz. 610, SN powstrzymywanie się pracownika od wykonywania pracy w warunkach nieodpowiadających przepisom bhp, nie będzie stanowiło naruszenia obowiązku świadczenia pracy, jeżeli pracownik o zagrożeniu i odstąpieniu od wykonywania pracy powiadomił niezwłocznie przełożonego. Jeżeli niebezpieczeństwo jest duże, pracownik powinien oddalić się z miejsca zagrożenia o czym również powinien powiadomić pracodawcę. Oddalenie się z miejsca pracy nie oznacza opuszczenia pracy, gdyż pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.
Zarówno w przypadku powstrzymania się od wykonywania pracy jak również oddalenia się z przyczyn niezależnych od pracownika, a stwarzających zagrożenie dla jego życia lub zdrowia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia ustala się według zasad ustalania wynagrodzenia za urlop.
W stosunku do pracownika, który z uzasadnionych przyczyn odstąpił od wykonywania pracy lub oddalił się z miejsca zagrożenia nie mogą być wyciągane żadne negatywne konsekwencje.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.