Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Sprzeciw od kary porządkowej!
Zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy (k.p.) karami porządkowymi są:
- kara upomnienia,
- kara nagany,
- kara pieniężna.
Na podstawie art. 112 k.p. pracownik, na którego pracodawca nałożył karę porządkową, może wnieść sprzeciw, jeżeli kara ta zastosowana została z naruszeniem przepisów obowiązującego prawa.
O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca, który ma obowiązek zwrócenia się do reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej lub w przypadku jej braku do międzyzakładowej organizacji. Organizacja taka ma zająć stanowisko w kwestii sprzeciwu pracownika. Stanowisko to pracodawca ma obowiązek rozpatrzyć. Jeżeli pracodawca odrzuci sprzeciw bez uwzględnienia stanowiska będzie to stanowiło podstawę do uchylenia tej kary przez sąd pracy.
Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Jeżeli pracodawca sprzeciw odrzuca to ma obowiązek powiadomienia o tym pracownika, który może w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Po upływie tego terminu uprawnienie do wystąpienia z powództwem przeciwko pracodawcy wygasa.
Sąd rozpatrując sprawę może odrzucić sprzeciw lub uchylić karę. Jeżeli uwzględnia sprzeciw lub uchyla karę zobowiązuje jednocześnie pracodawcę do usunięcia z akt osobowych pracownika odpisu zawiadomienia o ukaraniu. Jeżeli nałożona była kara pieniężna pracodawca zwraca pracownikowi równowartość potrąconej kwoty.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.