Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Status bezrobotnego i obowiązki z nim związane.
Każdy bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, z uwagi na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Zdarza się jednak, że osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Możliwość taka istnieje, o ile uzyska ona meldunek czasowy w danej miejscowości.
Zgodnie z treścią przepisów, bezrobotny to osoba, która jest pomiędzy 18 a 65 rokiem życia (60 w przypadku kobiet) oraz nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, rodzinnej, nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, chorobowego czy też macierzyńskiego. Ponadto bezrobotny nie może być właścicielem lub posiadaczem samoistnym, a nawet zależnym nieruchomości rolnej, której powierzchnia użytkowa przekracza 2 ha przeliczeniowe.
Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy zajmują się powiatowe urzędy pracy, prowadząc również rejestr tych osób. Rejestracja następuje po przedstawieniu przez te osoby niezbędnych dokumentów, umożliwiających ustalenie ich statusu i uprawnień. Do obowiązków bezrobotnego, należy zgłaszanie się do właściwego powiatowego urzędy pracy w terminie przez ten urząd wyznaczonym, w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd. Wiąże się z tym konieczność pozostawania w gotowości do podjęcia pracy.
Starosta może pozbawić bezrobotnego statusu bezrobotnego w przypadku, gdy nie spełnia on wcześniej wymienionych warunków, gdy otrzymał pożyczkę z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymał jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Bezrobotny traci swój status również gdy otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej; rozpocznie realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego; odmówi bez podania uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy; nie stawi się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomi w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa; przerwie lub nie podejmie się szkolenia zawodowego dorosłych; przedstawi zaświadczenie o niezdolności do pracy w skutek choroby; z własnej winy przerwie program przygotowania zawodowego dorosłych.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.