Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zatarcie skazania.
Zatarcie skazania polega na usunięciu wpisu o skazaniu z rejestru skazanych. Od tej chwili skazanie uważa się za niebyłe.
Wyjątkiem jest skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności , jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej 15 lat.
W razie skazania na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania z mocy prawa następuje po upływie 10 lat jej wykonania, darowania lub przedawnienia jej wykonania. Jednakże na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat jeżeli spełnione są dwa warunki: skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego oraz kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. W przypadku skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności nie ma możliwości wcześniejszego zatarcia skazania na wniosek skazanego.
Łagodniejsze rygory występują w przypadku skazania na karę grzywny lub ograniczenia wolności. Wówczas zatarcie skazania z mocy prawa następuje po upływie 5 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary, a na wniosek skazanego może to nastąpić już po upływie 3 lat. Jeżeli dodatkowo orzeczony został środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem lub przedawnieniem wykonania.
Opłata skarbowa od wniosku o zatarcie skazania wynosi 45 zł.
Joanna Groniak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.