Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zatarcie skazania za wykroczenie.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 109, poz. 756 z późn. zm. – dalej jako „k.w.”) stanowi, że wykroczenia to czyny karalne zabronione, cechujące się społeczną szkodliwością i zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany. Sprawca, wobec którego sąd orzekł karę aresztu zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, tracąc jednocześnie status osoby niekaranej.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że nikt nie może być piętnowany za czyn z przeszłości przez całe swoje życie. Aby umożliwić skazanemu na nowo możliwość powoływania się przed organami, władzami lub np. pracodawcą na status osoby niekaranej, ustawodawca przewidział zarówno w Kodeksie wykroczeń jak i w Kodeksie karnym instytucje zatarcia skazania. Polega ona na tym, iż z momentem upływu określonego ustawowo czasu od momentu wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary dane skazanego wykreśla się z Krajowego Rejestru Karnego. Osoba taka jest traktowana przez prawo jak gdyby nigdy nie popełniła czynu zabronionego.
Zgodnie z art. 46 k.w. zatarcie skazania następuje po upływie 2 lat od wykonania kary, jej darowania lub przedawnienia karania. Jednakże zasada ta ulega pewnej modyfikacji, jeżeli w ciągu tego terminu osoba popełni nowe wykroczenie, za które również zostanie jej wymierzona jedna z kar przewidzianych w Kodeksie wykroczeń poza karą nagany. W takim przypadku okres potrzebny do zatarcia liczy się od momentu wykonania, darowana lub przedawnienia kary za drugie wykroczenie, przy czym uważa się za niebyłe oba ostatnie wykroczenia. Z tym momentem z urzędu następuje wykreślenie skazanego z Krajowego Rejestru Karnego. Oznacza to, że nie trzeba składać odpowiednich wniosków ani przejawiać jakiejkolwiek aktywności w kierunku uzyskania na nowo statusu osoby niekaranej.
Prostsza zasada dotyczy orzeczonych środków karnych. Środkami karnymi wg. przepisów Kodeksu wykroczeń są zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek przedmiotów, nawiązka, obowiązek naprawienia szkody, podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości. Zgodnie z wolą ustawodawcy środki karne za wykroczenia nie są wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego. Warto jednak wiedzieć, że ich zatarcie następuje już z chwilą ich wykonania, darowania albo przedawnienia wykonania.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.