Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę inną niż określona w umowie o pracę?
Ustawodawca w kodeksie pracy przewidział sytuację, w której istnieje możliwość powierzenia przez pracodawcę pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę. Przepisy prawa pracy nie wymagają w takim przypadku zastosowania przez pracodawcę wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy, ale muszą być spełnione ściśle określone warunki.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, może on powierzyć pracownikowi pracę inną niż określona w umowie o pracę, ale tylko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Powierzenie innej pracy nie może nieść za sobą obniżenia wynagrodzenia pracownika. Powierzona praca musi również odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Pracodawca dokonując oceny zgodności kwalifikacji pracownika z nowo powierzoną pracą powinien uwzględnić przede wszystkim wykształcenie pracownika, zdobyte przez niego doświadczenie, umiejętności i przygotowanie zawodowe. Nie bez znaczenia jest również ocena zdolności pracownika do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego i psychicznego.
Powierzenie pracownikowi innej pracy ma formę polecenia pracodawcy, który nie musi konsultować swojej decyzji z zakładową organizacją związkową reprezentującą danego pracownika. Jednak nie w każdym przypadku pracodawca może dokonać takiego polecenia. Przepisów regulujących powierzenie innej pracy na tej zasadzie nie stosuje się w stosunku do pracowników tymczasowych. Ustawodawca wyłączył również możliwość powierzenia pracownikowi pracy w formie telepracy na podstawie komentowanego przepisu.
Istotne ograniczenie stanowi czas na jaki maksymalnie można taką pracę powierzyć. Ustawodawca przesądził, że jest to dopuszczalne na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres ten może być jednak dzielony na części. Po jego upływie, jeśli pracownik nadal wykonuje powierzoną mu pracę i taki stan akceptuje, można przyjąć, ze doszło do zawarcia porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy w sposób dorozumiany. W takim wypadku bada się zgodny zamiar stron stosunku pracy.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.