Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czym jest rejestr testamentów?
Od 5 października 2011 r. każdy może umieścić informację o sporządzonym przez siebie testamencie w rejestrze testamentów, powstałym z inicjatywy samorządu notarialnego. Rejestr testamentów w założeniu jego pomysłodawców, miał być elektroniczną bazą testamentów, która umożliwiała by odtworzenie testamentu na wypadek jego zaginięcia lub też zniszczenia. „Obecnie testamenty własnoręczne mogą zaginąć, bywają też niszczone przez niezadowolonych spadkobierców ustawowych. Oryginał testamentu notarialnego co prawda nigdy nie jest niszczony, jednak jego odnalezienie także może przysporzyć kłopotów.” – zapewniało kierownictwo Krajowej Rady Notarialnej.
Zgodnie z prawem, osoby postronne nie mają możliwość zapoznania się z treścią informacji zgromadzonych w rejestrze, związanych ze sporządzeniem ewentualnego testamentu. Możliwość taka istnieje dopiero po śmierci testora, przesłanką jest okazanie aktu zgonu. W celu zdobycia informacji czy zmarły w ogóle sporządził testament, należy udać się do dowolnie wybranej kancelarii notarialnej.
Żaden przepis prawa nie wymaga wprowadzenia informacji dotyczących testamentu do rejestru. W żadnym też wypadku, od rejestracji nie jest uzależniona ważność sporządzonego testamentu. Inaczej mówiąc, testament zarejestrowany, jak i nie zarejestrowany są ważne w równym stopniu.
Notarialny Rejestr Testamentów (NORT) stanowi potwierdzenie, iż dana osoba sporządziła lub zdeponowała testament w konkretnej kancelarii notarialnej. Samo zarejestrowanie testamentu jest bezpłatne. Opłaty uiścimy za wyszukanie informacji w rejestrze.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.