Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Terminy na załatwienie sprawy w postępowaniu administracyjnym.
Załatwianie spraw w toku postępowania administracyjnego zostało uregulowane w kodeksie postępowania administracyjnego. Kodeks przewiduje trzy kategorie terminów, w jakich należy załatwić daną sprawę.
- Organy administracji publicznej zobowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
- Niezwłocznie powinny być załatwiane te sprawy, które mogą być rozstrzygnięte w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
- Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Za szczególnie skomplikowane problemy należy uznać te przypadki, w których występuje złożony stan faktyczny, wymagający przeprowadzenia bardzo wnikliwego postępowania dowodowego. Celem takiego postępowania jest rozwianie wszelkich wątpliwości.
Z kolei w postępowaniu odwoławczym, załatwienie sprawy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie wskazanym przepisami organ administracji publicznej jest zobowiązany zawiadomić strony, jednocześnie:
a) Podając przyczyny zwłoki i
b) Wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Powyższy obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w sytuacji, gdy zwłoka w załatwieniu sprawy związana jest z wystąpieniem przyczyn niezależnych od organu.
Na niezałatwienie sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli w ocenie organu wyższego stopnia zażalenie jest uzasadnione, ten wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Organ stwierdza jednocześnie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Osobną kwestią, o której warto wspomnieć jest możliwa odpowiedzialność pracownika organu administracji publicznej. Pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie załatwił sprawy w ustalonym, dodatkowym terminie, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej lub innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.