Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy można zasiedzieć rzecz ruchomą?
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują możliwość zasiedzenia nie tylko nieruchomości, ale i również rzeczy ruchomych. Osoba będąca posiadaczem rzeczy ruchomej, a nie będąca jej właścicielem nabędzie własność owej rzeczy, jeżeli będzie posiadać ją nieprzerwanie przez okres lat trzech jako posiadacz samoistny. Warunkiem nabycia własności na wyżej wskazanej podstawie jest dobra wiara posiadacza.
Posiadacz musi władać rzeczą nieprzerwanie jako posiadacz samoistny przez cały wymagany okres 3 lat. Posiadaczem samoistnym jest osoba, która rzeczą faktycznie włada jako właściciel. Dobra wiara posiadacza natomiast polega na tym, że posiadacz pozostaje w błędnym, ale usprawiedliwionym okolicznościami przeświadczeniu, że przysługuje mu prawo własności. Posiadacz musi być w dobrej wierze również przez cały okres wymagany do uzyskania zasiedzenia. Utrata dobrej wiary wyklucza zasiedzenie rzeczy ruchomej. Taka sytuacja nastąpi w przypadku, gdy posiadacz dowie się, że nie jest właścicielem rzeczy. Po upływie trzyletniego terminu posiadania samoistnego w dobrej wierze, następuje z mocy ustawy nabycie prawa własności rzeczy przez jej posiadacza.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.