Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Pieszy „jest obowiązany” czy „powinien” być widoczny na drodze? – nowelizacja Prawa o ruchu drogowym w dwóch wersjach – Sejmu i Senatu.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 15 roku życia, które po zmierzchu porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane do noszenia elementów odblaskowych w taki sposób, aby było to widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Treść tego przepisu wydaje się być całkowicie słuszna i uzasadniona, zwłaszcza dla kierowców, którzy najlepiej wiedzą jaka widoczność panuje na drodze po zachodzie słońca. Nierzadko zauważenie z tzw. „bezpiecznej odległości” pieszego poruszającego się poboczem drogi, jest nie lada wyzwaniem i praktycznie następuje to na kilkanaście metrów przed minięciem.
Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, celem zapewnienia większego bezpieczeństwa na drogach, Sejm w połowie czerwca przegłosował nowelizację prawa drogowego, która zakładała m.in. rozszerzenie dotychczasowego zapisu, stanowiąc że każdy idąc poboczem w obszarze niezabudowanym będzie miał obowiązek posiadania przy sobie elementu odblaskowego.
Podczas pracy nad ustawą w Senacie, doszło do zmiany która wywraca podstawowe założenie projektu. Cała sprawa rozbija się o jedno słowo. W wersji opracowanej przez Senat, nowy przepis regulujący omawiany problem został sformułowany z wykorzystaniem terminu „powinien”, a nie jak to było w ustawie przyjętej przez Sejm, gdzie funkcjonowało pojęcie „obowiązany”. Innymi słowy, senatorowie postanowili, że pieszy co prawda nadal będzie musiał być widoczny dla innych uczestników ruchu, ale nie będzie zobowiązany do używania odblasków. Zgodnie z brzmieniem przyjętym przez Senat, pieszy jedynie powinien posługiwać się elementami odblaskowymi.
Jeśli noszenie odblasków przynajmniej w niewielkim stopniu przyczynia się do lepszej widoczności pieszego, to możliwość poprawienia bezpieczeństwa na drodze niewielkim nakładem (także i finansowym) powinna być wzięta pod uwagę, nawet wówczas gdyby miało to nastąpić w drodze nałożenia obowiązku na uczestników ruchu drogowego.
Damian Opalski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.