Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wyłączenie sędziego to informacja publiczna - wyrok WSA nie pozostawia złudzeń!
Orzeczenia sądów dotyczące wyłączenia sędziego stanowią ponad wszelką wątpliwość dokument urzędowy, w więc publiczny - orzekł WSA w Gdańsku (sygnatura II SA/Gd 185/13.) Tym samym przypomniał, że organy władzy sądowniczej należy zaliczyć do organów władzy publicznej. A to oznacza, że zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) są podmiotami zobowiązanymi do udostępnienia informacji publicznej.
Oświadczenia składane do akt w sprawie wyłączenia sędziego są także dokumentami urzędowymi. Informacją publiczną jest także ta dotycząca podstaw prawnych wyłączenia oraz ich częstotliwości.
Co istotne, takiemu zakwalifikowaniu tych danych nie przeszkadzają przepisy procedury cywilnej i karnej. Te decydują bowiem tylko o prawie dostępu do akt sprawy strony i uczestników postępowania. Natomiast dostęp innych osób do informacji zawartych w aktach sądowych opiera się na ustawie o dostępie do informacji publicznej.
W ocenie WSA konieczność poświęcenia znacznego nakładu pracy przesądza natomiast, że żądana informacja ma charakter przetworzony. W takim przypadku można pobrać od wnioskodawcy opłaty. Przyjmując za punkt odniesienia interpretacje sądu każdy dociekliwy obywatel będzie mógł uzyskać informacje na wskazany temat.
Paulina Imbor
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.