Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ubezwłasnowolnienie całkowite - na czym polega, jak wygląda postępowanie?
Osoba, która ukończyła 13 lat, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
Ubezwłasnowolnienie całkowite oznacza utratę zdolności do czynności prawnych. Rozumieć przez to należy zdolność do kształtowania swojej sytuacji prawnej w zakresie praw i obowiązków bezpośrednio poprzez własne decyzje.
Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską. Przy okazji kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że jeżeli dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie, powinien być w pierwszej kolejności małżonek, a gdy go brakuje – jego ojciec lub matka
(art. 176 k.r.o.)
O ubezwłasnowolnieniu orzekają sądy okręgowe, w trybie postępowania szczególnego. Wniosek o takie ubezwłasnowolnienie może złożyć :
- małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona;
- jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
- jej przedstawiciel ustawowy.
Jeżeli ustaną przyczyny, dla których orzeczono ubezwłasnowolnienie, sąd uchyla to ubezwłasnowolnienie, przy czym orzeczenie takie może nastąpić także z urzędu ( art. 559 § 1 k.p.c). Po uchyleniu ubezwłasnowolnienia osoba odzyskuje zdolność do czynności prawnych, a opieka ustaje z mocy prawa (art.177 k.r.o.).
Potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu wniosku o ubezwłasnowolnienie? Skorzystaj z pomocy prawników PrawoDlaKazdego.pl!
Paulina Imbor
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.