Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie.
Zgodnie z treścią art. 26 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Gdy dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
Sąd wydając wyrok w sprawie rozwodowej jest zobowiązany orzec o władzy rodzicielskiej. Przepisy przewidują w tym zakresie następujące możliwości:
a) Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, drugiemu tę władzę ograniczając do określonych praw i obowiązków względem dziecka.
b) Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie (tzw. plan wychowawczy) i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
c) Sąd może zastosować inne rozstrzygnięcia jak pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie władzy rodzicielskiej.
Warto zwrócić uwagę na to, że przepisy czynią rozróżnienie pomiędzy miejscem zamieszkania dziecka, a miejscem pobytu dziecka, czyli miejsce faktycznego przebywania dziecka.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to wspólnie decydują oni o miejscu pobytu dziecka. Gdy mają odmienne stanowiska, możliwe jest uregulowanie tej kwestii przez sąd. Jak stanowi art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. W tym celu należy do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich złożyć wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.