Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ofiara przemocy w rodzinie może domagać się eksmisji swojego oprawcy!
Przemoc w rodzinie to wciąż problem wielu polskich domów. Ofiary przemocy powinny znać swoje prawa a także wiedzieć, gdzie mogą oczekiwać na pomoc. Niestety, wiele osób godzi się na przemoc i nie szuka żadnego wsparcia. Dlatego wspomnieć należy o szczególnym trybie przewidzianym w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (u.p.p.r.).
Jak stanowi art. 11 a w/w ustawy jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.
Definicja przemocy w rodzinie zawarta została w art. 2 ust. 2 (u.p.p.r.) – jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Osoba, która doświadcza przemocy w rodzinie może się domagać eksmisji swojego oprawcy. Wniosek ten podlega opłacie sądowej w wysokości 40 zł i musi spełniać warunki pisma procesowego (art. 126-128 k.p.c.). Pismo procesowe powinno zawierać (art. 126 k.p.c.):
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
2) oznaczenie rodzaju pisma; osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
3) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
4) wymienienie załączników.
Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych (art. 128 § 1 k.p.c.). We wniosku należy dokładnie określić żądanie oraz przytoczyć okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie. W uzasadnieniu wniosku należy wskazać wystąpienie przesłanek zawartych w art. 11a ust. 1 u.p.p.r. oraz przedstawić dowody, które potwierdzą te okoliczności.
Rozpoznanie sprawy ma charakter przyspieszony, sąd powinien przeprowadzić rozprawę w terminie 1 miesiąca od wpłynięcia wniosku. Służy to wzmocnieniu ochrony osoby, która złożyła wniosek i jest narażona na dalsze zamieszkiwanie ze sprawą przemocy. Postanowienie o eksmisji staje się wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
Co istotne, eksmisja może być dokonana względem sprawcy, który posiada wyłączny tytuł prawny do lokalu (jest jego właścicielem), a także współwłaścicielem lub najemcą.
Do wykonania obowiązku eksmisji stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.