Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Świadczenia z funduszu socjalnego nie są opodatkowane VAT-em.
Zgodnie z wydaną przez Ministra finansów interpretację ogólną w sprawie rozliczania pomocy dla pracowników (numer interpretacji: PT1/033/20/831/KSB/12/RD50859) pracodawca gospodarujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT. Zgodnie bowiem z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT za dostawę towarów i świadczenie usług uznaje się również przekazanie pracownikowi nieodpłatnie towarów należących do przedsiębiorstwa lub świadczenie usług na jego rzecz (wszelkie darowizny lub bezpłatne świadczenie usług przez pracodawcę na rzecz pracownika).
Powyższe brzmienie ustawy budziło kontrowersje w kontekście czy pracodawca świadczący pewne usługi lub udzielający darowizny na rzecz pracowników z Funduszu Świadczeń Socjalnych musi od owych czynności uiścić podatek VAT.
Wątpliwości powyższe rozwiał Minister Finansów w uzasadnieniu Interpretacji ogólnej, w której to stwierdził, że „Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że działania pracodawcy polegające wyłącznie na dokonaniu zakupów od osób trzecich, których nabycie w całości następuje ze środków Funduszu w celu udostępnienia ich osobom uprawnionym na zasadach wymienionych w ww. ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych podejmowane są poza sferą prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy). Tym samym czynności te nie są podejmowane przez pracodawcę w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji należy stwierdzić, że w tym zakresie pracodawca nie jest podatnikiem tego podatku”.
Bartłomiej Kudlik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.