Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Niepełnosprawny musi dostarczyć odpowiedni samochód, aby zdać prawo jazdy?
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy skargę na przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Zawiera ona zapis w związku z którym, w stosunku do osób niepełnosprawnych, wojewódzki ośrodek ruchu drogowego nie ma obowiązku dostarczenia pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia. Na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu państwowego, sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii B, ustawodawca uznał, że to niepełnosprawny powinien zapewnić sobie odpowiedni pojazd.
Biorąc pod uwagę, że w Polsce żyje blisko 5 mln osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a jak alarmują statystki, blisko połowa z nich w ogóle nie opuszcza swoich domów, z uwagi na liczne utrudnienia, tego rodzaju (kolejna) bariera powinna zostać jak najszybciej zlikwidowana. Możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu, wpływa na aktywizacje zawodową niepełnosprawnych. Uzyskując niezależność, nie tylko poprawiają komforty życia własny i swoich bliskich, ale również stają się aktywnymi członkami społeczności. W krajach takich jak Szkocja czy Irlandia, gdzie ilość osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo jest znacznie wyższa niż w Polsce, ustawodawcy tworzą udogodnienia, aby zachęcić osoby niepełnosprawne do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Umożliwienie wynajmowania przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego z prywatnych ośrodków nauki jazdy odpowiednich samochodów lub też wyposażenie kilku wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w takie samochody i umożliwienie użyczania ich innym ośrodkom wojewódzkim, powinno zostać dokonane poprzez odpowiedni zapis w zaskarżonej ustawie.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.