Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Projekt założeń do zmian w prawie dot. patentów i znaków towarowych.
Rząd przedstawił projekt założeń do nowelizacji Prawa własności przemysłowej, który ma stanowić odpowiedź na potrzebę dostosowania przepisów prawnych do treści wyroków sądowych i międzynarodowych traktatów oraz uproszczenia procedur patentowych.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, proponowane przez ministerstwo gospodarki zmiany przepisów dotyczących patentów, znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz procedury postępowania przed Urzędem Patentowym uwzględniają wymagania międzynarodowe w tym zakresie, wynikające z obowiązku stosowania przez Polskę zapisów Aktu genewskiego Porozumienia haskiego ws. międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych oraz Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych.
W założeniach do projektu znalazła się m.in. możliwość starania się o częściowe zwolnienie z opłaty związanej ze zgłoszeniem znaku towarowego i wzoru przemysłowego do Urzędu Patentowego, a także zwiększenie wysokości tego zwolnienia ponad to, co jest obecnie stosowane w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych. W obecnym stanie prawnym brak jest możliwości starania się o częściowe choćby zwolnienie z takiej opłaty. Możliwość taka istnieje jedynie w stosunku do wynalazku i wzoru użytkowego.
Zmiany mają wpłynąć również na płynność działania samego Urzędu Patentowego – według szacunków projektodawców, ilość korespondencji pomiędzy UP a zgłaszającymi w oparciu o nowe przepisy ma się zmniejszyć o 3 proc. Tym samym należy spodziewać się mniejszej ilości postępować odwoławczych oraz skrócenia czasu potrzebnego na rozpatrzenie zgłoszenia patentu z 3 do 2,5 roku.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.