Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rządowe wsparcie na start.
Rusza rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Jego celem jest udzielanie niskooprocentowanych pożyczek absolwentom szkół i wyższych uczelni, a także studentom ostatniego roku studiów wyższych oraz bezrobotnym posiadającym pomysł na własny biznes.
Celem programu jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy i promocja zatrudnienia. Beneficjenci programu będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek do 60 tyś. zł, których wypłata nastąpi po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Oprocentowanie pożyczki wynosić będzie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 0,75 % w skali roku), a okres jej spłaty to maksymalnie 7 lat z możliwością 12-miesięcznej karencji w spłacie kapitału. Ponadto po roku działalności będzie można skorzystać z dodatkowej pożyczki w wysokości 20 tyś. zł przeznaczonej na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Jeżeli pożyczkobiorca będzie spłacał tą ostatnią regularnie, a utworzone miejsce pracy utrzyma się przez co najmniej rok, istnieje możliwość umorzenia kwoty pozostałej do spłaty.
Zabezpieczenie udzielonej pożyczki stanowić mają weksel własny otrzymującego pożyczkę i poręczenie dwóch osób fizycznych. W zależności od zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego możliwe jest też wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń.
Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany będzie w dwóch etapach. Początkowo obejmie województwa świętokrzyskie, małopolskie i mazowieckie, a w 2014 roku zostanie rozszerzony na cały kraj. Pieniądze na jego realizację pochodzą z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zarząd nad mini obejmie Bank Gospodarstwa Krajowego, który także wybierze pośredników finansowych, bezpośrednio udzielających pożyczek i będzie monitorował ich działalność. W realizację programu zaangażowane zostały również uczelnie wyższe. Mają one oceniać biznes plany, na które absolwenci chcieliby otrzymać środki finansowe. Takie rozwiązanie stanowi element społecznej odpowiedzialności uczelni za przygotowanie młodych ludzi do sprostania wyzwaniom stawianym przez współczesny rynek pracy.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.