Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
SN: Pobieranie wynagrodzenia przy odmowie świadczenia pracy to ciężkie przewinienie pracownicze.
Pobieranie wynagrodzenia od pracodawcy przy jednoczesnej odmowie wykonywania pracy jest zawsze ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym zwolnienie dyscyplinarne pracownika - orzekł w środę Sąd Najwyższy (sygn. I PK 45/13).
W uzasadnieniu Wyroku SN argumentował swoje stanowisko w taki sposób, że "obojętne jest, jaki był to stosunek pracy, w jaki sposób zawarty, kontynuowany, czy zawarty na nowo. Powód pobierał wynagrodzenie i nie zamierzał pracować, a takie zachowanie jest zawsze ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych". Sąd dodał również, że naruszenie to jest zawinione w stopniu umyślnym, ponieważ pracownik chciał się tak zachować.
Dodatkowo SN podkreślił, że nie może być usprawiedliwiona odmowa wykonania obowiązków pracowniczych, także gdy pracownik podjął już inną pracę.
Powyższe orzeczenie ugruntowuje dobrze znane stanowisko doktryny, że w momencie gdy pracownik odmawia wykonywania pracy na rzecz pracodawcy (w ramach obowiązków powierzonych mu w umowie o pracę) dopuszcza się on uchybienia, które może doprowadzić do wypowiedzenia mu umowy o pracę przez pracodawcę w trybie natychmiastowym.
Bartłomiej Kudlik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.