Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zaostrzenie kar dla kierowców
Od dawna mówi się o konieczności zmiany przepisów kodeksu karnego w odniesieniu do kierowców pojazdów, celem zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Realne prace zostały już w tym kierunku podjęte, bowiem 6 lutego 2015 r. na 86 posiedzeniu Sejmu, izba ta uchwaliła nowelizację kodeksu karnego i niektórych innych ustaw (m.in. kodeksu wykroczeń i prawa o ruchu drogowym).
Jedną z głównych zmian jest zwiększenie sankcji za przekroczenie dozwolonej prędkości. Jeśli kierujący pojazdem będzie jechał z prędkością większą o 50 km/h lub więcej niż dozwolona w obszarze zabudowanym, będzie musiał liczyć się z tym, że w razie zatrzymania, kontrolujący policjant będzie zmuszony zatrzymać kierującemu prawo jazdy na czas aż 3 miesięcy. W zamian za dokument, kierujący otrzyma pokwitowanie, które będzie go uprawniać do kierowania pojazdem jeszcze (bądź tylko) przez 7 dni. Jeśli po upływie wskazanych 7 dni, osoba, której prawo jazdy zatrzymano będzie w dalszym ciągu podejmować się jazdy mimo nieposiadania dokumentu uprawniającego do niej, okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony z 3 do aż 6 miesięcy. Jeśli natomiast sprawca będzie w dalszym ciągu lekceważyć zastosowane w stosunku do niego środki, kierując pojazd bez prawa jazdy, starosta cofnie takiej osobie uprawnienia do kierowania pojazdem w ogóle. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres 3 miesięcy mogą utracić również kierowcy, którzy przewożą chociażby dwie osoby więcej niż jest to dopuszczalne według danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.
Nowelizacja zakłada także zwiększenie sankcji za jazdę pod wpływem alkoholu. W przypadku skazania za jazdę "po pijanemu" sąd będzie orzekał nie tylko karę i środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, ale także nawiązkę w wysokości od 5 tys. zł, a w sytuacji recydywy i odpowiedzialności na zasadzie zaostrzonych przepisów – minimum 10 tys. zł. Nawiązka będzie wpłacana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.
Warto też wskazać, że zgodnie z nowelizacją, jeśli dana osoba zostanie ponownie skazana za jazdę w stanie nietrzeźwości (a więc będzie tzw. recydywistą), orzekany będzie w stosunku do takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 3 lat w górę. Co więcej, w takim przypadku środek karny w tej postaci będzie mógł być orzeczony nawet dożywotnio, a odstąpienie od niego będzie możliwe tylko w szczególnie wyjątkowych przypadkach.
Zmiany nakładają też na osobę, która straciła uprawnienia do kierowania pojazdami wskutek jazdy w stanie nietrzeźwości, a chcącą te uprawnienia odzyskać, obowiązek zainstalowania w pojeździe tzw. blokady alkoholowej – czyli urządzenia uniemożliwiającego uruchomienie silnika pojazdu, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Istotną zmianą jest również przesunięcie z kategorii wykroczeń do kategorii przestępstw prowadzenia pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień po ich odebraniu przez sąd. Czyn taki będzie zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.