Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy będą rewolucyjne zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym?
Rozwód to na mocy obowiązujących przepisów rozwiązanie ważnie zawartego związku małżeńskiego, dokonane przez sąd w wyniku pozwu rozwodowego wniesionego przez jednego lub obojga małżonków. O rozwodzie orzeka sąd w procesie w ramach postępowania odrębnego. Aby uzyskać rozwód trzeba m.in. wykazać, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Szerzej na temat przesłanek uzyskania rozwodu można poczytać tutaj:
http://www.prawodlakazdego.pl/content/przes%C5%82anki-uzyskania-rozwodu
Nierzadko sprawy rozwodowe trwają wiele lat i są kosztowne dla obu stron. Być może już za jakiś czas uzyskanie rozwodu stanie się łatwiejsze. Posłowie partii Ruch Palikota wnieśli bowiem do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje dość istotne (a może nawet kontrowersyjne zmiany co do sposobu uzyskania rozwodu).
Posłowie proponują, aby po artykule 61 k.r.o. dodać artykuł 61 a w brzmieniu:
Art. 61 a § 1 Ustanie małżeństwa następuje także w przypadku jego rozwiązania przez zgodne oświadczenie woli obojga małżonków, złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego
§ 2 Rozwiązanie małżeństwa w sposó wskazany w 1 nie jest dopuszczalne jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci.
§ 3 W terminie 30 dni od złożenia oświadczenia każdy z małżonków może cofnąć oświadczenie o rozwiązaniu związku małżeńskiego. Cofnięcie oświadczenia po upływie tego terminu jest bezskuteczne.
§ 4 Cofnięcie oświadczenia przez jednego z małżonków nie wymaga zgody drugiego małżonka.
§ 5 Rozwiązanie małżeństwa następuje z upływem trzydziestodniowego terminu o którym mowa w § 3.
Jak wynika z uzasadnienia „projektowana regulacja ma na celu liberalizację przepisów regulujących kwestię ustania małżeństwa”. W ocenie projektodawców sytuacje w których małżonkowie nie mają małoletnich dzieci i są zgodni co do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, nie uzasadniają konieczności prowadzenia postępowania sądowego.
Projektowana zmiana niewątpliwie wzbudzi spore kontrowersje. Zapewne podniesione zostaną głosy, że w związku uproszczeniem procedur rozwodowych zwiększy się liczbę rozwodów nieprzemyślanych, dokonanych pod wpływem chwili. Jako kontrargument będzie tu mógł wystąpić § 3 omawianego artykułu, przyznający uprawnienie do cofnięcia oświadczenia o rozwiązaniu małżeństwa.
Wprowadzenie zmiany w zakresie rozwiązania małżeństwa, wymagałoby również wprowadzenia zmian w ustawie – Prawo o aktach stanu cywilnego, co również przewidują posłowie.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.